A. Le Coq

Spordijook, vesi, energiajook, karastusjook – kuidas nad sinu kehas käituvad

water-vs-sports-drink1Vaatame lähemalt, kuidas erinevad joogitüübid just füüsise taastamise seisukohast inimese kehas käituvad.

Spordijook vs. vesi

Vesi sisaldab küll erinevaid mineraale, nagu kaltsium, magneesium ja kaalium, kuid intensiivse ja koormava treeningu puhul, eriti soojas kliimas ning mitu korda päevas, vajab keha veest tõhusamat ja kiiremat taastajat.

Spordijook sisaldab lisaks veele ja mineraalidele ka süsivesikud ja vitamiine. Triatleedi Ain-Alar Juhansoni sõnul kaotab keha trenni tehes küll vedelikku, kui vedelikukaotusega sama oluline või isegi olulisem on taastada hoopis keha mineraalide tase, mis pole võimalik pelgalt vett tarbides.

Spordijook vs. energiajook

Erinevalt spordijoogist pole energiajoogi tarbimise eelduseks kehaline koormus.

Energiajookides sisalduva kofeiini mõju on füüsilise pingutuse hetkel küll vastupidavust soodustav, aga lühiajaline. Samuti viib kofeiin kehast vedelikku välja.

Juhansoni sõnul on keha füüsiliselt pingelistes olukordades erinevatele ainetele väga vastuvõtlik. Selle tõttu on kofeiinil trenni tehes kehale palju suurem mõju kui näiteks hommikul rahulikult kodus kohvi juues. Kuid kokkuvõttes on see mõju lühiajaline. Energiajook sisaldab Juhansoni sõnul ka soovitatust rohkem süsivesikuid.

Kokkuvõttes on energiajook sobilik pigem vaimset pingutust nõudvates ning spordijook füüsilist pingutust nõudvates olukordades.

Spordijook vs. karastusjook

Suhkrusisaldus karastusjookides on Juhansoni sõnul veelgi suurem kui energiajookides. Lisaks on nad gaasilised, mistõttu tekitavad sportides kõhus ebameeldiva tunde.

 

Allikad: Ain-Alar Juhanson, triatleet, treener, koolitaja; Tallinna Ülikool, tervisespordi alused; Salutaris tervisepood

16. august 2013

Vaata lisaks

A. Le Coq toob turule õunamahlaga Arctic spordijoogi

A. Le Coq tõi turule Arctic Sport spordijoogi, mis sisaldab vähemalt 10% ulatuses õunamahla, C ja B-grupi vitamiine ning füüsiliseks koormuseks vajalikke mineraalaineid. Õunamahl spordijoogis on kasulik, sest seal leidub hulganisti vajalikke mineraalaineid ja vitamiine, mis on vajalikud treeningujärgseks taastumiseks. Loe edasi →

Spordijook – võimsam kui vesi

Intensiivse lihastöö käigus kaotab organism palju vett, energiat ning vajalikke elektrolüüte ja vitamiine, mille tulemusena vähendab inimese töövõime ja füüsilist vastupidavus. Treeningust on võimalik taastuda nii organismi enda jõuvarusid kulutades kui ka mitmesuguste taastumisprotseduuride ja –vahendite, näiteks spordijookide, abil. Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521