A. Le Coq

Vene keiser armastas Eestis pruulitud õlut

pudel veesSelge on see, et eestlaste jaoks on õlu olnud kogu aeg au sees – olgu siis pühadel, saunaskäigul või toidulaual. Kõnealuse joogi pruulimisel oleme olnud alati meistrid – seda kinnitab ka tõsiasi, et just Eestis toodetud õlu oli 20. sajandi alguses Vene keisrikoja ametlik esindusõlu.

Talupidamistest alguse saanud koduõlle pruulimisest kasvas 18. sajandi lõpuks välja õlle valmistamine tööstuslikul viisil. Teada on, et Tartusse loodi esimene ühispruulikompanii 1783. aastal, kus leidsid tööd esimese ja teise gildi kaupmeeste lesed, orvud ja oma süüta laostunud linnakodanikud, kes teenisid linnakõrtsidele pruulitud õlle müügist elatusraha ja maksude näol linnale kasumit. Uus ajajärk Eesti õllevalmistamises leidis aset 20. sajandi alguses, kui õlleäri omandas rahvusvahelised mõõtmed. Nimelt otsisid Inglismaalt pärit A. Le Coq’i tehase esindajad Venemaa külje alla sobivat hoonet, et laiendada oma haaret meie naaberriigi põhjatul turul. Valituks osutus Tivoli tehas Tartus, kuhu ehitati kiiresti juurde uus stout-õllede osakond. Pudelitesse villiti siinmail täiesti uue taseme ning kvaliteediga toodang – A. Le Coq Imperial Extra Double Stout – mille etikettidel ilutses tekst “Brewed in Dorpat” ehk „pruulitud Tartus“. See rändas raudteedel üle kogu Venemaa impeeriumi, Poolast Siberi ja Kaug-Idani.

Vene Keisrikoja esindusõlu

1912. aastal krooniti Tartu tehas Vene Keisrikoja ametlikuks õukonnavarustajaks. Õllemuuseumi juht Ilmar Kõrgesaar teab rääkida, et A. Le Coq’i kaubamärgiga õlu oli Vene keiser Nikolai II lemmik ning  Tema Kõrgeaususele transporditi seda Tartust raudteed pidi kindla graafiku alusel. Restoraniguru Dimitri Demjanov on aga öelnud, et tsaar lasi nimetud õlut endale serveerida austritega – viimaste allaloputamiseks valmistati kõrgeaususele köögis spetsiaalne õllevinegrett.

Üle sajandi vanune õlu tänaseni olemas

Pudel esialgset Imperial Extra Double Stouti on A. Le Coqis tänaseni olemas. See pärineb küll hulka varasemast ajast, kuid oma olemuselt  on see sama jook, mis kuulus ka Nikolai II lemmikõllede hulka. Väärikas õllepudel seisab täna aukohal A. Le Coqi õllemuuseumis teiste haruldaste õlleeksponaatide kõrval. Ajalooline aare ei avastatud mitte pruulikoja keldrisügavustest, vaid see ootas üle saja aasta oma taasleidmist Norra lähistel 50–60 meetri sügavusel mere põhjas parvlaev Oliva pardal. Nimelt oli suur purje- ja aurulaev teel Londonist Danzingisse, kui see 16. märtsil 1869 tormi kätte jäi ning põhja vajus, lastiks kohv, maitseained, sulatustiiglid ja pudelid. Trümmi oli lastitud ka A. Le Coq & Co poolt villitud stout õlut. Kui 1973. aastal laevale sukelduti, toodi sügavusest tervelt välja mitmeid erineva kujuga pudeleid, mille juures oli loetavalt näha kiri: „A. Le Coq London”. Üks laeval olnud pudel anti paar aastat tagasi Norra sukeldujate poolt üle selle õigusjärgsele omanikule – A. Le Coqi tehasele. Arvatavasti on tegemist Euroopa vanima õllepudeliga, millel on säilinud originaalsisu ning mis on pealekauba ka keiser Nikolai II lemmikõlu.

Neil, kel tekkis huvi, kuidas võis maitsta Vene keisri lemmikõlu, tasub proovida A. Le Coqi poolt vanu traditsioone austades turule toodud pinnakääritusmeetodiga valmistatud Imperial Ale’i või lager-õlut Imperial Gold.

Allikad:

A. Sepp “Õllelinn Tartu. A. Le Coq 1807 – 2007”

 

6. juuni 2013

Vaata lisaks

Millised on erinevad õllesordid?

Kas hele või tume? Pilsner või porter? Mida aga teha siis, kui süda ja kõht ihkab midagi erilisemat? Siis võiks avastada mõnda uut õllesorti, kuid millist? See artikkel aitab kirevas õllemaailmas pisut orienteeruda. Loe edasi →

Müügile jõuavad uued suveõlled Premium Extra ja Premium Extra Lemon

Suvehooajaks jõuavad müügile kerged suveõlled Premium Extra ja Premium Extra Lemon. Uued õlled sisaldavad tänu spetsiaalsele kääritamisprotsessile ligi 30% vähem kaloreid. Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521