A. Le Coq

Kork maha ja …pirukasse! Loe, kuidas õllega road kohevaks ja krõmpsuks saada

Mida ühist on vene pliinidel, inglaste krõbekalal ja Jamie Olivieri lillkapsatempural? Kõigi kolme valmistamiseks on kasutatud õlut: pliinidel kohevuse andmiseks, krõbekalal ja lillkapsal krõbeduse ja isuäratava värvi saavutamiseks ning muidugi ka maitse rikastamiseks.

Pliiniretsepte on palju, aga üks laialt levinud traditsiooniline pliinitegu näeb ette taina ööpäevapikkust kääritamist õlle abil. Nii saavad pliinid erilise kohevuse, krõbeduse ja hapukas-vürtsikas-mõrkja maitse, mis eriliselt hästi harmoneerub pliinide juurde pakutava kalamarja ja sibulaga. Pliinitainasse sobib kõige paremini humalase mekiga hele laagerõlu, näiteks A.le Coqi uus Imperial Gold.

Õllel ja leival on ühine ajalugu ja päritolu, ega asjata õlut vedelaks leivaks kutsuta. Ja mitte ainult niipidi – üks kuulus Prantsuse kokk on leiba ka tahkeks õlleks nimetanud. Sama põhitooraine on põhjuseks, miks õlle ja leiva maitseid nii hästi annab kokku sobitada. Skandinaavia ja Saksa leivaretseptides asendab tihtipeale õlu kas osaliselt või täielikult taina tegemiseks kasutatavat vett või piima. Tihtipeale maitsestatakse õlleleivatainast fenkoli- või aniisiseemnetega, mõnikord ka sinepi või riivjuustuga. Õlleleiva maitsed haakuvad ka küüslaugu, tugevamate ürtide, peekoniga.

Inglaste fish and chips ehk kala ja krõbekartulid on õllega seotud mitmel moel. Kõigepealt on just see roog brittidel üheks menukamaks õllekõrvaseks, aga õlu on asendamatu ka kalade paneerimistainas: seal annab õlles leiduv süsihappegaas tainale kohevuse ja kerguse, lisaks värvib õlu kalapalade kooriku isuäratavalt krõbepruuniks.

Õlletainasse kastetakse enne friteerimist ka köögivilja, tulemus on sama – tainakoorik saab õllelt nii maitset, krõbedust kui värvi. Kas friteerimistainasse sobib paremini laager, ale, stout või bitter, selles osas pole üksmeelt.

Kuhugi piruka ja pajaroa piirimaale jääb brittide klassikaline õlle-veiselihapirukas: kõigepealt tehakse valmis veiseliha-õlle pajaroog ehk hautis, siis vooderdatakse sügava pirukavormi põhi tainaga, tõestetakse sellele hautis, kaetakse tainakattega ja küpsetatakse seni, kui tainakoorik on kuldpruun. Kasutatakse tumedat õlut või ale´i, mis teeb veiseliha eriliselt muredaks ning lisab maitsele sügavust –väga  hästi sobib rikkaliku maitsebuketiga Imperial ale.

Õlle võimekus köögis on peaaegu piiramatu, üllataval moel sobib ta suurepäraselt ka mõnedesse magusatesse küpsetistesse. Just pehmemad ale-tüüpi joogid annavad  suhkru, nisujahu, muna ja võiga kombineerides vägagi meeldivaid tulemusi, eriti koos erksate vürtsidega – proovige näiteks õllepiprakooke või õlletainaga õuna-kaneelikooki.

16. aprill 2013

Vaata lisaks

150 aastat merepõhjas lebanud õllepudel jõudis kodutehasesse

5. oktoobril anti pidulikult üle Norra sukeldujate poolt 1869. aastal põhja läinud kaubalaeva Oliva pealt üles toodud A. Le Coqi vana õllepudel. Loe edasi →

Enamik õllejoojatest soovivad proovida Tšehhi-tüüpi õlu

Turu-uuringute ASi poolt läbiviidud küsitlus näitas, et huvi uute õlletüüpide vastu on suur ja enim soovitakse proovida Tšehhi traditsioonide järgi valmistatud õlut. Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521