A. Le Coq

Mis on energiajook?

Energiajookide all peetakse silmas kofeiini sisaldavaid ergutusjooke. Nimest hoolimata ei sisalda energiajoogid rohkem energiat kui teised tavalised karastusjoogid. Jookide “energia” tekib ergutavatest ainetest, mis aitavad kasutada ära organismi enda energiavarud. Energiajoogis sisalduvad ained kiirendavad kesknärvisüsteemi tööd, tõstavad vererõhku, teevad tuju erksaks, parandavad keskendumisvõimet, kiirendavad ainevahetust ja vähendavad söögiisu.

On teada, et juba üle saja aasta tagasi kasutati selliseid energiat ja vastupidavust erutavaid jooke tehasetööliste võimekuse tõstmiseks ning teises maailmasõjas anti neid Jaapani lenduritele nägemise parandamiseks.

 

Energiajoogi koostisosad ja nende toimimispõhimõte

Energiajoogi koostisesse kuuluvad peamiselt tauriin, guaraana, kofeiin, süsivesikud ja/või  B-rühma vitamiinid. Järgnevalt vaatame lähemalt, mida energiajoogi peamised koostisosad endast kujutavad ning kuidas sinu kehas käituvad.

 

Tauriin

Tauriin on orgaaniline hape, mida leidub inimese organismis: ajus, silmavõrkkestas, südame- ja skeletilihastes. Toiduainetest sisaldavad tauriini liha, kala, karbid, pähklid, seened ja oad. Inimeste seas on levinud arvamus, et tauriin vähendab ärevust ja tõstab meeleolu. Usaldusväärsed katsed inimestega siiani siiski puuduvad.

Tarbides 500 ml energiajooki, saab meie organism 1000–2000 mg tauriini, mis on kuni viis korda suurem päeva jooksul tavatoidust saadavast tauriini kogusest. Maksimaalne lubatud tauriini kogus energiajookides on 400 mg/100ml.

Teadusuuringud on näidanud, et tauriin vähendab kaltsiumist tingitud südamekahjustust ja normaliseerib vererõhku, vähendab sapikivide tekke riski ja langetab kolesterooli taset.

 

Kofeiin

Kofeiini leidub umbes 60 taimes. Kofeiini sünonüümid on guaraanas leiduv guaraniin, tees sisalduv teiin ja Yerba Mate puu lehtedes olev mateiin. Vähesel määral sisaldub kofeiini ka kakaoubades ja koolapähklites.

Kofeiin ergutab närvisüsteemi, parandab vereringet, kiirendab ainevahetust, tõstab reaktsioonikiirust, leevendab unisust, suurendab teovõimet ning omab tujutõstvat mõju.

Maksimaalne lubatud kofeiini kogus energiajoogis on 32 mg/100 ml (keskmise kangusega tass kohvi sisaldab kofeiini 80 mg/l).

Kofeiini toimel kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus. Kofeiin laiendab veresooni ja parandab organismi verevarustust, mille tulemusel laienevad skeletilihaste veresooned, kuid samaaegselt enamus siseelundite veresooni hoopis kitseneb.

Kofeiini tarbijatel võib olla 30% väiksem võimalus Parkinsoni tõve saamiseks.

 

Guaraana

Guaraana on Amazonase jõgikonnas kasvava ronipuu seemnetes sisalduv stimuleeriva toimega aine, mis lõdvestab lihaseid ning stimuleerib vereringet, närvisüsteemi ja kiirendab ainevahetust. Guaraanal on ka söögiisu pärssiv toime. Tema värskendav efekt on kiire ja toime kestab kauem kui muudel ergutitel.

 

B-grupi vitamiinid

- B12 vitamiin on oluline glükoosi, proteiinide ja rasvade ainevahetuseks. Samuti on ta vajalik rakuenergia tootmisel ja kasulik silmanägemisele.

- B6 vitamiini vajadus kasvab koos proteiinide tarbimisega. B6 vitamiin on väga oluline haiguste vastu võitlemisel ja närvisüsteemi funktsioneerimisel.

- B5 ehk pantoteenhape on eriti vajalik kolesterooli ainevahetuseks.

- B3 vitamiini ehk niatsiini on vaja rakuenergia tootmiseks enam kui viiekümnes etapis. Niatsiin tuleb kasuks eelkõige professionaalsetele  sportlastele ja psüühilise pinge all olevatele inimestele. B2 vitamiin paneb kehas tööle süsivesikute, rasvade ja proteiinide oksüdatsioon-reduktsiooni reaktsiooni.

 

Allikad: Marili Rikk, Jookide klassifikatsioon ja mõju tarbija organismile; smore.com, Tervise Arengu Instituut; Mari Järvelaid, Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakond; 

23. juuli 2013

Vaata lisaks

Energiajook – kellele ja millal?

Energiajooke kasutavad täiskasvanud inimesed enesetunde ergutamiseks ja keskendumisvõime suurendamiseks. Loe edasi →

Dynami:t – mahedalt raju energiajook

Dynami:t Juice on uus energiajook, mis ühendab endas energiajoogi ja mahla parimad omadused. Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521