A. Le Coq

Mida kalja ostes tasub tähele panna

kali_fotoKali on ammusest ajast tuntud kui jahutav suvejook, mille tarbimine muutub eriti popiks suvel.  Kes peavad kaljast lugu teavad, et kõige paremini mekib kali külmalt ja serveerituna kannu – siis annab jook selle õige karastava efekti. Ometi pole iga kali “õige” kali : poodides müüakse kahte tüüpi  kaljasid, millel on päris oluline vahe.

A. Le Coq’i tootejuhi Janika Kauri sõnul jagunevad müügil olevad kaljad laias laastus kaheks: naturaalselt kääritatud kaljad ja kaljalaadsed joogid.

Esimesel juhul valmistatakse kali sarnaselt õllega: keedetakse kaljavirre, mida kääritatakse ja laagerdatakse. Tegemist on täisnaturaalse tootega, kus on säilinud nii B-grupi vitamiinid kui mineraltoiteained.

Teise rühma moodustavad kaljamaitselised joogid. Neid valmistatakse kaljamaitseainest ja –lõhnaainest, mis segatakse vee ja suhkrusiirupiga või magusainetega. Tegemist limonaadi tüüpi joogiga, mis ei ole naturaalne ega tervislik. Janika Kauri sõnul tasub riiuli ees kalja valides kindlasti uurida pudeli silti. Kui pudelile on kirjutatud “Kääritatud kali, on tegu naturaalse kaljaga ning võite kindel olla, et ostate õige, kosutava  suvejoogi.

Eestis on eelistatuim naturaalne kali, A. Le Coqi kali, moodustades ligi 40% kogu kalja ja kaljamaitseliste jookide segmendist, kuid lisaks võib osta ka Lätist ning Venemaalt toodud ehtsat kalja. Eristada saab kaht jooki ka vahu järgi. Õigel kaljal teki klaasi valamisel vaht, kaljamaitselisel karastusjoogil vahtu ei teki. Ka on vahutav jook väga tervislik. Taimne tooraine lisab joogile märkimisväärselt kaaliumi, väikestes kogustes väärtuslikke aminohappeid ja valke. Ohtralt on kaljas ka B-rühma vitamiine, mida sisaldavad nii rukki- kui odralinnased ja kääritamisel kasutatav pärm.

11. juuli 2013

Vaata lisaks

Suviseid retsepte kaljast – okroška ja kaljamarinaad

Toidublogija Kätrin Maidla jagab nõuandeid, mida kerget ja maitsvat valmistada kaljast. Kaljamarinaad lihale ja külm kaljasupp okroška Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521