A. Le Coq

Jaanipäevaks tee kakk leivaks, kannikas kaljaks

Kalja on siinmail valmistatud aastasadu ja seda nii pidupäevadeks kui ka igapäevaseks janukustutamiseks. Kõige levinum viis kalja tegemiseks on õllevalmistamisest järele jäänud õllerabast. Vanadel eestlastel oli aga kaljaretsepte varnast võtta – karastavat jooki pruuliti nii leivast, kasemahlast, marjadest, puuviljadest kui kuivikutest. Kevadel korjatud kasemahl pandi vaati, paar rosinat sisse ning kääritatud kasemahla kali saigi valmis. Kes aga leivakannikast ise kodus kalja valmistada ei soovi, sel tuleks valida poest õige rukki- ja odralinnastest valmistatud rüübe.

Lisaks naturaalsetele kaljadele võib tänapäeval poodidest leida mitmeid kaljataolisi jooke. Kõige kindlam viis õiget ja ehtsat kalja ära tunda on selle valmistamisprotsessi järgi. Õige jook valmistatakse alati kääritamise teel, kui kääritamist ei toimu, pole tegemist ka kaljaga. Riiulite ees kalja valides tasub kindlasti uurida pudeli silti. Kui pudelile on kirjutatud „Kääritatud kali“ ning märgitud vähene alkoholiprotsent, on tegemist naturaalse kaljaga ning võite kindel olla, et jaanitulele minnes on kaasas õige, kosutav jaanirüübe. Eestis on eelistatuim naturaalne kali A. Le Coq’i kali, kuid lisaks on võimalik osta ka Lätist ning Venemaalt toodud ehtsat kalja.

Eristada saab kahte jooki ka vahu järgi. Õigel kaljal tekib klaasi valamisel püsiv vaht, kuid kaljamaitselisel karastusjoogil vahtu praktiliselt ei tekigi. Lisaks on vahutav jook ka väga tervislik, sisaldades mitmeid kasulikke aineid. Taimne tooraine lisab joogile märkimisväärselt kaaliumi ning väikestes kogustes väärtuslikke aminohappeid ja valke. Ohtralt on kaljas ka B-rühma vitamiine, mida sisaldavad nii rukki- kui odralinnased ning kääritamisel kasutatav pärm.

Idee: pane kali marinaadi

Kõige paremini mekib naturaalne kali külmalt ja serveerituna kannu – siis annab jook selle õige karastava efekti. Kui aga mõni pudelipõhi üles soojeneb ning pika aja peale ära lahtub, tasub sellest valmistada hoopis marinaad.

Toidublogija Kätrin Maidla on välja mõelnud põneva kaljamarinaadi, mis annab lihale mõnusa mõrkjas-magusa alatooni ning kauni värvi. Marinaad valmib kiiresti ning maitse andmiseks piisab vaid 2–3 tunnist marinaadis. Sobib nii sea- kui ka kanalihale ning julgemad võivad proovida ka kanasüdameid marineerida.

IMG_7740

Vaja läheb:

1 suur küüslauguküüs

1 pöidlasuurune jupp värsket ingverit

2 spl sojakastet

1 spl sidrunimahla

0,5 liitrit naturaalselt kääritatud kalja (retseptis kasutati A. Le Coqi kalja)

Riivi kaussi küüslauk ja ingver peenikese riiviga ning lisa sojakaste ja sidrunimahl. Vala peale kali. Tõsta meelepärased lihatükid marinaadi ning lase 2–3 tundi või kuni üleöö tõmmata. Grilli kuumadel sütel.

Julgemad marineerivad lisaks lihale kaljatõmmises ka kanasüdameid. Eriti mõnus saab roog siis, kui marinaadi natuke tšillit lisaks hakkida. Alguses pisut võõrana tunduvad kanasüdamed on kiiresti ja ilma suurema vaevata valmiv jaanipäeva hittroog.

Lükka paar tundi marinaadis tõmmanud kanasüdamed bambustiku otsa ning grilli kuumade süte kohal küpseks (võtab aega 6–8 min). Serveeri kuumalt.

20. juuni 2013

Vaata lisaks

A. Le Coq toob turule ehtsa kääritatud kalja

Eesti suurim joogitootja A. Le Coq äratas ellu vana kaljatootmise traditsiooni ning toob turule ehtsa kääritatud kalja. Ettevõtte eesmärgiks on saada kaljaturul turuliidriks ning suurendada kaljaturu mahtu 25%. Ettevõtte eesmärk on müüa tänavu 1,4 miljonit liitrit. Loe edasi →

Jaanijook kali

Jaanipäev on lähenemas ning paljud sõidavad selleks puhuks linnast välja jaanitulele, et veeta sõprade ning pere seltsis mõnusalt aega. Jaaniõhtuteks on paljudel kujunenud omad traditsioonid, kuid kindlasti ei puudu laualt ka jaani söök ja -jook. Traditsiooniliselt on olnud joogiks õlu, kuid jaanirüüpeks passib hästi ka ehtne kali. Just nimelt – e h t n e kali. Loe edasi →

© 2011 A. Le Coq
Tartus:
Laulupeo pst 15, 50050 Tartu
Tel. 744 9711
Tallinnas:
Ruunaoja 2, 11415 Tallinn
Tel. 614 1521